چه کسی صاحب اینترنت است؟

بهتر است بگوییم صاحبین اینترنت همه کس و هیچ کس هستند. اینترنت اساسا متعلق به کسی نیست اما کشورها می‌توانند دسترسی مردم را نسبت به آن محدود سازند. مانند کاری که چین در منع دسترسی مردمش به سایت یوتیوب می‌کند.

در سال ٢٠١۶ دولت آمریکا مالکیت پایگاه داده‌های مربوط به دامین ها را به مرکزی به نام “ICANN” داد که انحصارا این وظیفه را در ٢٠ سال گذشته به عهده داشته است. این به این معناست که این قدرت انحصارا در دست مردم قرار گرفته است. این موسسه مرکزی مستقل است که برای انجام دادن این وظیفه مهم هر سه ماه جلسه‌ای برای به روز نگه‌داشتن این دامین ها انجام می‌دهد.

این موسسه تنها یکی از مراکزیست که وظیفه کنترل بر درست اجرا شدن اینترنت را دارد. مراکز دیگری مانند تیم ضربت مهندسی اینترنت و غیره نیز به این منظور در حال فعالیت‌اند.

اینترنت تاکنون تاثیر مهمی بر بشر حال حاضر گذاشته است. به مدد اینترنت افراد با اشتراک گذاشتن اخبار و مسائل و مشورت گرفتن و ارتباط با دیگران موقعیت منحصر به فردی دارند. چیزی که در گذشته و بدون اینترنت ممکن نبود.

آینده اینترنت چگونه خواهد بود؟

همان‌طور که مشخص است، اینترنت قاعدتا به سمت سرعت بیشتر خواهد رفت. اینترنت ۵G در آینده نزدیک با سرعتی ۱۰ برابر سرعت تکنولوژی ۴G در انتظار کاربران است که در حال حاضر به لحاظ امنیتی مورد پرسش سیاست‌مداران قرار گرفته است. این تکنولوژی بسته به هرکشور بین سال‌های ٢٠١٩ و ٢٠٢٠ به بهره‌برداری خواهد رسید.

اما مساله دیگری که در آینده اینترنت دخیل خواهد بود بحث ماده ٣٠ اتحادیه اروپا است. ماده قانونی که اتحادیه اروپا در خصوص به اشتراک گذاری و کپی‌رایت مطرح کرده که تمامی بحث اشتراک‌گذاری در اینترنت را زیر سوال می‌برد. چنین قوانینی می‌تواند گروه‌های کوچک خلاق را نابود کند.

در آخر اما، باید اذعان داشت که اینترنت در آینده ما گره خورده است و ما تنها ناگزیر به کم کردن مشکلاتی که بوجود می‌آورد هستیم. در عصر حاضر کمتر کاری مستقل از اینترنت راه خود را به سمت پیشرفت جلو می‌برد. اینترنت بستر منحصر‌به‌فردی برای اصناف گوناگون به وجود آورده و به هر کاربر فرصت تجربه‌ای جدید برای اشتراک‌گذاری و تبادل نظر داده است و در نهایت این چیزیست که اینترنت را به مهم‌ترین اختراع بشر تبدیل می‌کند.

 

منبع: تکرسا

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>