خانه سبک زندگی بهداشت نکات و ترفندها برای درمان ساییدگی دندان ها

نکات و ترفندها برای درمان ساییدگی دندان ها

4 ثانیه خوانده شده
0
0
353

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج‌ترین مشکلات مردم است. البته امروزه با پیشرفت بهداشت، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته شده است، ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری روش‌های صحیح بهداشتی، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد.

یک دندان سالم از دو قسمت عمده ی “تاج و ریشه” تشکیل شده است. تاج قسمتی از دندان است که در دهان دیده می‌شود و ریشه قسمتی از دندان است که در داخل استخوان فک قرار دارد، ولی در واقع از سه قسمت مجزا یعنی مینا، عاج و پالپ یا مغز دندان تشکیل شده است. دندان یک سری بافت‌های نگه دارنده دارد که شامل استخوان فک، لثه و الیاف نگه‌دارنده است. مینای دندان سخت‌ترین عضو بدن از لحاظ استحکام می‌باشد و تاج دندان را می‌پوشاند و در واقع چیزی که در دهان مشاهده می‌کنیم، همان مینایدندان است. ضخامت این لایه متغیر بوده و در بعضی جاها تا سه میلی‌متر می‌رسد. پس قسمتی از تاجدندان که در دهان قابل مشاهده و لمس است، مینا نامیده می‌شود. سایر قسمت‌های تاج در زیر مینا قرار دارند.

خمیر دندان نباید به مینا آسیبی برساند و این امر با انتخاب خمیردندانی مناسبی که دارای مواد ساینده ی ملایم است، مقدور می باشد.

تغییر رنگ ظاهری دندان می‌تواند علل خارجی یا داخلی داشته باشد. بعضی از باکتری‌ها در دهان ایجاد رنگدانه‌ می‌کنند و باعث تغییر رنگ سطح دندان به سبز، قهوه‌ای، مشکی یا نارنجی می‌شوند. تنباکو، چای،قهوه و دخانیات همه موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. تمام این عوامل، علل خارجی تغییر رنگ سطحدندان‌ها هستند. استفاده از خمیرها و پودرهای سفیدکننده دندان از ایجاد چنین رنگ‌هایی که علل خارجی داشته باشند، جلوگیری می‌کند.

از علل داخلی تغییر رنگ دندان می‌توان به مصرف بعضی از داروها مثل آهن و ید اشاره کرد.

سایش‌ دندانی به چه عللی به وجود می‌آید؟

فرسایش دندان‌ها یک روند طبیعی است که با افزایش سن ایجاد می‌شود. البته این حالت اگر در افراد کم سن دیده شود، غیرطبیعی است.

این سایش‌ها انواع مختلفی دارند و به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند.

برخورد دندان ها به یکدیگر در حین جویدن غذا، عادت به فشار دادن دندان‌ها بر روی همدیگر در حالت استرس، مصرف غذاهای اسیدی، استفاده غلط از مسواک و خلال دندان، عادت به قرار دادن قلم و سنجاق و تنباکو یا هر ماده خارجی بین دندان‌ها، مصرف میوه‌های ترش ، نوشابه‌ها، بعضی از داروهای شیمیایی، استفراغ‌های مزمن و بعضی مواد صنعتی از عوامل ایجادکننده این سایش‌ها هستند.

این سایش‌ها تا زمانی که در مراحل اولیه هستند و زیبایی و عملکرد دندان‌ها را مختل نکرده‌اند، مشکل‌ساز نیستند و بهترین راه چاره، تغییر عادت فرد و همچنین استفاده از مواد متعادل ‌کننده PH دندان می‌باشد.

برخی افراد تصور می‌کنند که با بالا رفتن سن دندان‌ها شل و لق می‌شوند، در حالی که هیچ دندانی با بالا رفتن سن شل نمی‌شود. با بالا رفتن سن، زمان فراموش کردن مسواک طولانی‌تر می‌شود، یعنی هرچه سن فرد بالاتر می‌رود، عدم رعایت بهداشت دهان اثر بدتری را بر روی دندان باقی می‌گذارد و به دنبال تجمع جرم‌، ممکن است دندان‌ از بین برود، ولی کسی که تمام مراقبت‌های دهان و دندان را انجام می دهد،دندان‌های سالمی خواهد داشت.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به تشکیل لایه میکروبی در دندان منجر می‌شود. دو تا پنج دقیقه بعد از استفاده از مواد قندی و غذا، اسیدهای مخرب در اثر فعالیت میکروب‌های موجود در لایه میکروبی تولید شده و به مدت ۲۰ دقیقه تا یک ساعت در دهان باقی می‌مانند. اسید تولید شده مینای دندان را تخریب می کند و باعث شروع پوسیدگی می‌شود.

استفاده از مواد شوینده دندان و دهان‌شویه‌ها با PH قلیایی کم و مواد ضدباکتری پس از مصرف مواد شیرین ، اسید و باکتری‌های موجود در سطح دندان را از بین می‌برد و مانع از پوسیدگی می‌شود. همچنین فلوراید موجود در ترکیب این مواد باعث استحکام مینای دندان شده و آن را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌کند.

منبع : آپارات

لینک مستقیم ویژه کاربران اینترنت مخابرات استان سمنان

ردیف


لینک فایل


حجم


نوع فایل


۱ Wear teeth.mp4 ۱۰۳٫۰۶ MB mp4
 • آموزش ساخت چرخ وفلک برقی

  همه شما حتما چرخ و فلک را دیدید و حتی آن را امتحان کرده اید. چرخ و فلک وسیله‌ای است که در …
 • آموزش کار با مولتی متر

  مولتی‌متر دستگاهی است برای مشاهده چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ یا اختلاف پتانسیل و ام…
 • آموزش کنترل لوازم از طریق گوشی همراه

  با استفاده از این پروژه می توان وسایل خانگی را با استفاده از تکنولوژی WI-FI و گوشی اندروید…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • آموزش ساخت چرخ وفلک برقی

  همه شما حتما چرخ و فلک را دیدید و حتی آن را امتحان کرده اید. چرخ و فلک وسیله‌ای است که در …
 • آموزش کار با مولتی متر

  مولتی‌متر دستگاهی است برای مشاهده چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ یا اختلاف پتانسیل و ام…
 • آموزش کنترل لوازم از طریق گوشی همراه

  با استفاده از این پروژه می توان وسایل خانگی را با استفاده از تکنولوژی WI-FI و گوشی اندروید…
مطالب بیشتر از این نویسنده علی صفا
بارگذاری بیشتر در بهداشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

بررسی کنید

آموزش ساخت چرخ وفلک برقی

همه شما حتما چرخ و فلک را دیدید و حتی آن را امتحان کرده اید. چرخ و فلک وسیله‌ای است که در …